DİN VE TOPLUM

2017 hac sonuçlarını açıkladı

2017 hac sonuçlarını açıkladı
24 Şubat 2017
Hac

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi açıklamasına göre 2017 yılı hac kuraları çekildi. Kuraya, 1 milyon 782 bin kişi katılırken, sonuçlar saat 23.00’ten itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlandı. 2017 HAC SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 4 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Din kardeşliği

Din kardeşliği
24 Şubat 2017
Dini Hikayeler

Sultan III. Mustafa bir Ramazan’da Şeyhülislam Mehmed Emin Efendi konağına iftara gider. Söz esnâsında: “–Efendi, arada size gelmek isterim amma konağınız pek uzak yerde.” deyince, Emin Efendi’den: “–Sâyenizde yakın yerlerde bir ev tedâriki mümkündür, lâkin gördüğünüz gibi şu civar hânelerin hiçbirinde mutfak yoktur.” cevâbını alır. Bu söz Padişah’ın çok tuhafına gider. Hayretle: “–Acâib, bu evlerde yemek pişirmezler mi?” diye sorar. Emin Efendi ise şu mukâbelede bulunur: “–Cümlesinin sabah ve akşam yemekleri fakirhâneden gider. Ânın içün buradan ayrılmak istemem!” (Süheyl Ünver, Bir Ramazan Binbir İstanbul, s. 64) 2 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Hesap ve Mîzan

Hesap ve Mîzan
16 Şubat 2017
Dini Sözlük

Haşir meydanındaki uzun bekleyişten sonra ilâhî adâletin tecelligâhı olan ve adına “mîzan” denilen büyük mahkeme, (mahkeme-i kübrâ) kurulacaktır. Kirâmen Kâtibîn (yazıcı melekler) tarafından yazılmış bulunan her kula ait amel defteri, o gün açık ve anlaşılır bir kitap halinde ortaya getirilecektir. 2 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Haşir

Haşir
16 Şubat 2017
Dini Sözlük

Haşir, ölülerin tekrar dirilip mahşere çıkarılması, sevk edilmesi demektir. İnsanların mahkeme edilmeleri için toplanacakları yere de mahşer denir. “İnsanlar o gün âlemlerin Rabbi olan Allah’ın huzuruna çıkar.” (Mutaffifîn, 83/9) ve uçsuz bucaksız bir meydanda toplanırlar. Bu meydanda, herkes anadan doğma çırılçıplak haşr olunur. Ama herkes kendi derdiyle meşguldür, birbirlerine bakamazlar. Zira “o gün kişi kardeşinden, anasından, babasından, eşinden ve oğullarından kaçar. O gün herkes kendi derdine düşer. O gün bazı yüzler aydınlıktır, gülmekte, sevinmektedir. Ve bazı yüzler ise (o gün) tozlanmış ve onları karanlıklar bürümüştür. İşte onlar kâfirler ve facirlerdir” (Abese, 80/34-42). Kur’an-ı Kerim’de haşir günü, şu şekilde tasvir edilmiştir: “Sûr’a üfürülür; işte bu, geleceği va’dedilen gündür. (O gün) herkes, beraberinde sürücü ve şâhid (iki melek) bulunduğu halde, (mahşere) gelmiştir” (Kaf, 50/20, 21). “O gün bütün insanların bir araya toplandığı bir gündür ve o gün (bütün mahlûkatın) hazır bulunduğu bir gündür.” (Hûd, 11/103) “Mahşer vaktin.... Devamini Okumak Icin Tiklayin..