Genel Tıp

Kolanın vücuda zararları

Kolanın vücuda zararları
26 Şubat 2017
Genel Sağlık

Kolanın vücuda zararları şunlardır 1-    Fazla kilo ve yağlanma 2-    Karaciğer hasarı 3-    Diş çürümesi 4-    Böbrek taşları ve Kronik böbrek hastalığı 5-    Asit reflü 6-    Kemik erimesi 7-    Hipertansiyon 8-    Kalp hastalığı 9-    Sindirim bozukluğu 10-   Alzheimer (hafıza kaybı) 11-   Kanser 12-   Şeker Hastalığı 2 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

İnsan İskeletinin Temel Kısımları Nelerdir?

İnsan İskeletinin Temel Kısımları Nelerdir?
9 Ekim 2013
Hareket Sistemi Ve Hastalıkları

İnsan İskeletinin Temel Kısımları Nelerdir? İnsan İskeletinin Temel Kısımları İskeletin Temel Kısımları Anne karnında oluşmaya başlayan insan iskeleti doğumdan sonra da gelişmeye başlar. İnsanın vücut gelişimi devam ettigi sürece iskeleti oluşturan kemikler de gelişerek sertleşir. Vücudumuzdaki her kemiğin şekli aynı değildir. Değişik şekillerdeki kemiklerin bir araya gelmesiyle iskelet oluşur. Vücudumuzu dik tutan iskeletin temel kısımları şunlardır: 1. Kafatası : Beynimizi korur. 2. Omurga : Boyundan başlayarak kuyruk sokumuna kadar uzanan kemiklerdir. 3. Göğüs kafesi : Kalbimizi ve akciğerlerimizi korur. 4. Kollar. 5. Bacaklar. 1 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

böbreklerin görevi nedir

böbreklerin görevi nedir
9 Ekim 2013
Sindirim Sistemi Ve Hastalıkları

böbreklerin görevi nedir, böbreklerin görevleri kısaca nelerdir Böbrekler karın arka duvarında, bel bölgesinin iki yanında yer almaktadır. Her biri ortalama 10 cm boyuna, 150 gram ağırlığa sahiptir. Kuru fasulye tanesi şeklinde iki adet böbreğe sahibiz. Her böbreğin üzerinde kana önemli hormonlar salgılayan birer “böbreküstü bezi” yer alır. Böbreğe bağlı olan atar damar, toplar damar, sinirler ve idrar kanalı “bilum” diye bilinen karın bölgesinden giriş yapar. Böbrek ana dokusu yaklaşık 1 milyon “nefron” denen mikroskobik kılcal damarlar topağından oluşur. Böbreğin görevleri şunlardır; – Kanımızın asit-baz dengesini aynı tutmak. – Vücudun su ve elektrolit dengesini düzenlemek. – Vücuttaki zararlı maddeleri idrar ile dışarı çıkmasını sağlamak. Bir insan böbrekleri olmadan sadece 2- 3 hafta hayatta kalabilir. Böbreküstü hipofiz, iç salgı bezlerinin salgıladığı hormonlar ve sinir sisteminden gelen sinirler sayesinde böbreklerin çalışması sağlanmaktadır. Böbrekler, kandaki vücuda zararlı maddeleri vücuttaki fazla olan suyla beraber idrar kanalına ulaştırır. 20-25 cm. uz.... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Böbrek taşı nedir, böbrek taşı nasıl oluşur

Böbrek taşı nedir, böbrek taşı nasıl oluşur
9 Ekim 2013
Sindirim Sistemi Ve Hastalıkları

Böbrek taşı nedir, böbrek taşı nasıl oluşur kısaca Böbreklerimiz bel kemiğimizin yanında kaburgalarımızın hemen altında bulunur. Böbreklerin temel görevleri ise vücudumuzdaki kanın fazla suyunu ve faydasız maddeleri süzmektir. Böbrekler vücudumuzda üç önemli hormon salgılar. Birçok kişinin merak ettiği böbrek Taşı nedir ne işe yarar ? Böbrekler sayesinde kan zararlı maddelerden arındırılır. Vücut için gereksiz fazla sıvı idrar şeklinde vücuttan atılırken beraberinde atılan katı maddeler bazen idrar yollarının içinde çökerek böbrek taşlarını meydana getirir. Böbrek taşlarının çoğunluğu kalsiyum içerikli olmasına rağmen çoğu zaman idrar içindeki kalsiyum ve diğer bazı kimyasalların düzeyleri normal miktarda bulunmaktadır. Ayrıca Kalsiyum, oksalat, ürat, sistin gibi maddeler bakımından zengin idrarda taş oluşması riski fazladır. İdrar yollarında enfeksiyon olanlar kişilerde , normal yapıda böbreğe sahip olmayanlarda ve ailesinde böbrek taşı hastalığı yaşayan kişiler bulunan insanlarda taş oluşumu riski fazladır. 5 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Kanda Lökosit Yüksekliği

Kanda Lökosit Yüksekliği
9 Ekim 2013
Kalp ve Dolaşım Sistemi Ve Hastalıkları

Kanda WBC Akyuvar Lökosit Yüksekliği Neyi İfade Eder? Kandaki Lökosit vücut için hayati önem arz etmektedir. Çünkü Wbc Akyuvar lökositler vücuttaki virüslere karşı bağışıklık kazandırır. Vücudumuzdaki tüm beyaz hücre tiplerine lökosit denilir. Lökosit artması ve düşmesi de vücuda zarar teşkil eder. Lökosit alkalen fosfataz, lökositlerin içinde bulunan bir enzimdir ve KML’de aktivitesi azalır. Bu enzim seviyesi incelenerek KML, lökosit seviyesini artıran diğer hastalıklardan ayırt edilir. Lökostaz yani kandaki değerlerin yükselmesi küçük damarları tıkar. Bu tip tıkanma en çok akciğer ve beyin damarlarında olur. Bu tıkanma şuur bulanıklığı, nefes darlığı, soluk sayısının artmasına yol açar. Kanda bulunan lökositlerden özellikle granulositlerin yükselmesinde görülür, lenfosit artışı lökostaza sebebiyet vermez ve lökosit seviyesi 100 bini aşınca oluşma riski fazlalaşır. Kandaki lökosit artışı Lökositoz, azalışı ise Lökopeni olarak adlandırılır. 5 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Almaç Ne Demektir?

Almaç Ne Demektir?
9 Ekim 2013
Duyu Sistemleri Ve Hastalıkları

Almaç Nedir? Deride ve duyu organlarında bulunan ve uyarıları almaya yarayan organ ya da organ ucu. Bütün canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri, çevreleriyle ve kendi iç ortamlarıyla ilgili bilgileri almalarına ve bu bilgiler sayesinde gerekli değişiklikleri yapmalarına bağlıdır. Örneğin; bir solucanın dış ortamın nem durumunu fark ederek, bu ortama doğru hareketlenmesi gerekir. Bu durumda dış ortamda bulunan nem miktarı özel bir almaç (reseptör) aracılığıyla solucanın sinir sistemine iletilir. Bedenimizin birçok yerinde değişik almaçlar bulunur. Örneğin; bir insanın elinde acı duyusunu, sıcaklık, soğukluk, temas ve basınç duyusunu ayrı ayrı alan binlerce almaç vardır. Atardamarların çeperinde de kandaki oksijen, karbon dioksit ya da basınç miktarını algılayan almaçlar bulunur. 2 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Sindirim sisteminin sağlığını etkileyen faktörler nelerdir

Sindirim sisteminin sağlığını etkileyen faktörler nelerdir
9 Ekim 2013
Sindirim Sistemi Ve Hastalıkları

Sindirim sisteminin sağlığını etkileyen faktörler nelerdir Sindirim sistemini olumsuz etkileyen etmenler başında şunlar gelir; Aşırı sıcak ve aşırı soğuk şeyler yemek veya içmek, Yetersiz,dengesiz ve sağlıksız beslenmek, Yemek esnasında ve sonrasında haddinden fazla miktarda su tüketmek, Sigara ve alkol tüketimi Sindirim sistemini olumlu etkileyen etmenler şunlardır: Çiğ salata veya taze meyve ile yemeğe başlamak Yemekten sonra bir saat hiçbir şey tüketmeden mideyi dinlendirmek Sofradan tam doymadan kalkmak Lokmaları iyice çok sayıda çiğnedikten sonra yutmak Alkol ve sigara asla tüketmemek Yeterli,dengeli ve sağlıklı beslenmek 4 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

ince bağırsağın görevleri

ince bağırsağın görevleri
9 Ekim 2013
Sindirim Sistemi Ve Hastalıkları

İnce bağırsak: Sindirim kanalının mide ile kalın bağırsak arasındaki kısmına ince bağırsak adı verilir. Duodenum, jejunum ve ileum olmak üzere 3 kısma ayrılır. 3-5 santimetre çapında, 7-8 metre uzunluğunda bir boru biçiminde olan ince bağırsak midenin alt deliğinden başlar ve karın boşluğunun içinde uzanır. İnce bağırsak sindirim ve emilmeyi gerçekleştirir. Ayrıca yarı parçalanmış proteinlerin sindirimini yapar. İnce bağırsakta yağların ilk kimyasal sindirimi yapılır. İnce bağırsakta besinlerin emilimi yapılır. Sindirim sistemimizde ince bağırsak besinlerin en çok sindirildiği yerdir. İnce bağırsağa gelen safra ve pankreas öz suyu ile yağların, karbonhidratların ve proteinlerin sindirimi tamamlanır. 1 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Beyin – Beynin Görevleri Nelerdir?

Beyin – Beynin Görevleri Nelerdir?
9 Ekim 2013
Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları

Beyin – Beynin Görevleri Nelerdir? İki yarım küreden oluşan beyin, kafatası içine yerleşmiştir. Beynin üzeri girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Girinti ve çıkıntılar beyin yüzeyini genişletir. Böylece daha çok sinir hücresi yayılabilir. Beyin, dıştan içe doğru üç katlı zar ile örtülüdür. Bunlar, sert zar, örümceksi zar ve ince zar olarak adlandırılırlar. Sert zar koruyucudur. İnce zar kan damarı bakımından zengin olup beyni besler. Örümceksi zar ile ince zar ar sında sıvı vardır. Bu sıvı beyni sarsıntılardan ve darbelerden korur. Beyin yarım küreleri enine kesilirse dış kısmın boz renkli, iç kısmın ak renkli olduğu görülür. Boz renkli dış kısımda milyonlarca sinir hücresinin gövdeleri bir araya toplanmıştır. Bu dokuya boz madde denir. Boz maddenin altındaki bölüm sinir hücrelerinin gövdelerinden çıkan aksonlardan oluşmuştur. Bu dokuya ak madde denir. Beyin yarım kürelerini birbirine bağlayan, ak maddeden yapılmış iki köprü bulunur. Bunlardan üsttekine nasırlı cisim, alttakine beyin üçgeni denir. Görev ve İşlevleri: 1- Duyu merkezidir (Görme, tat alma, koklama, işi.... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Genetik Bozukluklar

Genetik Bozukluklar
9 Ekim 2013
Kalıtsal Hastalıklar ve Özel Sendromlar

Mutasyonlar (Genetik Bozukluklar) Monozomik durum otozomal (vücut kromozomlarında) meydana gelmişse hayatla bağdaşmaz. Buna istisna olarak monozomi G gösterilebilir. Otozomal trizomiler ise çok sıktır. Klasik Down sendromu (mongolizm), Edwards sendromu (trizomi 18), Patau sendromu (trizomi 13) buna iyi bir örnek olabilir. kromozom ANOMALİLERİ I- OTOZOMAL KROMOZOM HASTALIKLARI: A- TRİZOMİK SENDROMLAR : 1. Mongolizm (Down Sendromu) 2. Trizomi 18 sendromu (Edwards sendromu) 3. Trizomi 13 sendromu (Patau Sendromu) 4. Trizomi C sendromu 5. Trizomi 22 sendromu B-DELESYON SENDROMLARI : 1. Kedi Miyavlaması Sendromu (Cri du Chat) 2. 4 No’lu kromozomun kısa kolunun delesyonu (Wolf- Hirschhorn Sendromu) 3. 18 No’lu kromozomun kısa ve uzun kollarının delesyonları 4. Trizomi 8, Trizomi 9 5. Halka (Ring) kromozom sendromu C- PARSİYEL TRİZOMİ SENDROMLARI : 1- Trizomi G II- SEKS KROMOZOMU ANOMALİLERİ : 1. Turner Sendromu 2. Klinefelter Sendromu Kromozom anomalisi insidansı 1/142 Canlı Doğam Bebeklerde Kromozom Anomalisi İnsidansı Down Sendromu (21-trizomi)…………….. 1/800 18-trizomi sendromu……………R.... Devamini Okumak Icin Tiklayin..