Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları

Beyin – Beynin Görevleri Nelerdir?

Beyin – Beynin Görevleri Nelerdir?
9 Ekim 2013
Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları

Beyin – Beynin Görevleri Nelerdir? İki yarım küreden oluşan beyin, kafatası içine yerleşmiştir. Beynin üzeri girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Girinti ve çıkıntılar beyin yüzeyini genişletir. Böylece daha çok sinir hücresi yayılabilir. Beyin, dıştan içe doğru üç katlı zar ile örtülüdür. Bunlar, sert zar, örümceksi zar ve ince zar olarak adlandırılırlar. Sert zar koruyucudur. İnce zar kan damarı bakımından zengin olup beyni besler. Örümceksi zar ile ince zar ar sında sıvı vardır. Bu sıvı beyni sarsıntılardan ve darbelerden korur. Beyin yarım küreleri enine kesilirse dış kısmın boz renkli, iç kısmın ak renkli olduğu görülür. Boz renkli dış kısımda milyonlarca sinir hücresinin gövdeleri bir araya toplanmıştır. Bu dokuya boz madde denir. Boz maddenin altındaki bölüm sinir hücrelerinin gövdelerinden çıkan aksonlardan oluşmuştur. Bu dokuya ak madde denir. Beyin yarım kürelerini birbirine bağlayan, ak maddeden yapılmış iki köprü bulunur. Bunlardan üsttekine nasırlı cisim, alttakine beyin üçgeni denir. Görev ve İşlevleri: 1- Duyu merkezidir (Görme, tat alma, koklama, işi.... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Sinir Sistemi Organları ve Görevleri Nelerdir?

Sinir Sistemi Organları ve Görevleri Nelerdir?
9 Ekim 2013
Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Organları ve Görevleri Nelerdir? SİNİR SİSTEMİ Organların çalışmasını hızlı, etkili ve elektriksel yollarla düzenleyen yapılardan oluşur. Sinir sistemi sinir telleri yardımıyla tüm vücuttaki olayları denetler ve düzenler. Özelliğine göre 2 kısımdan oluşur. 1. Merkezi Sinir Sistemi Sinir sisteminin yönetici ve denetleyici kısmıdır. Kafatası ve omurga içindeki sinirsel organlardan oluşur. a. Beyin: Kafatası içerisindeki en büyük sinirsel organdır. Yüzeyi girintili çıkıntılı olup iki yarım küreden oluşur. Beyinle kafatası arasında bulunan 3 katlı zar beyni sarsıntılardan ve darbelerden korur. Yapısında milyarlarca sinir hücresi ağ şeklinde bulunur. Beyin yardımıyla insan vücudunda; – Duyu organlarından gelen uyarılar değerlendirilir. – Problem ve olaylar düşünülür, çözülür. – Öğrenme faaliyeti ve hafıza olgusu sağlanır. – Acıkma, susama, uyku, uyanıklık düzenlenir. – Kan basıncı ve vücut sıcaklığı düzenlenir. – Hormonların salgılanma zamanı belirlenir. b. Beyincik : Yapısı beyne benzer ve küçüktür. İki yarım küreden oluşur. Kafatasının arka alt tarafınd.... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir?
9 Ekim 2013
Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir? Sinir Sistemi Hastalıkları Hasar gören sinir hücreleri kendini yenileyemez. Üstelik sinir sistemindeki bir bozukluk diğer sistemleri de etkiler. Darbe alma, dengesiz beslenme, stres, uykusuzluk, sigara, alkol sinir sisteminde hasara yol açabilir. Sinir sistemimizle ilgili rahatsızlıkların bazıları şunlardır: Felç: Hareket sinirlerinin zedelenmesi veya kopması durumunda, ilgili organlardaki kaslara emir ulaştırılamaz. Ayrıca bu organlara ait kaslar, organı çalıştıramaz. Akıl Hastalığı: Temel düşünce ve davranışlarda, yaşama ve insan doğasına uymayan davranışlara ve davranış bozukluklarına sahip kişilerde görülür. Menenjit: Beyni ve omuriliği örten zarın iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmezse öldürücüdür. Sara: Beyin hücrelerinin ani bilinç kaybına uğramasıdır. Kuduz: Virüslerin sebep olduğu hastalıktır. Tedavi edilmezse öldürücüdür. Multiple Skleroz (MS): Vücudun bazı sinirlerinde, miyelin kılıfın parçalanmasıyla oluşur. Görme, konuşma, denge, eş güdümde bozukluklara, sakarlık ve titremelere yol açar. Tedavisi henüz yoktur. Parkinson: Mesajların sinapslardan at.... Devamini Okumak Icin Tiklayin..