Sindirim Sistemi Ve Hastalıkları

böbreklerin görevi nedir

böbreklerin görevi nedir
9 Ekim 2013
Sindirim Sistemi Ve Hastalıkları

böbreklerin görevi nedir, böbreklerin görevleri kısaca nelerdir Böbrekler karın arka duvarında, bel bölgesinin iki yanında yer almaktadır. Her biri ortalama 10 cm boyuna, 150 gram ağırlığa sahiptir. Kuru fasulye tanesi şeklinde iki adet böbreğe sahibiz. Her böbreğin üzerinde kana önemli hormonlar salgılayan birer “böbreküstü bezi” yer alır. Böbreğe bağlı olan atar damar, toplar damar, sinirler ve idrar kanalı “bilum” diye bilinen karın bölgesinden giriş yapar. Böbrek ana dokusu yaklaşık 1 milyon “nefron” denen mikroskobik kılcal damarlar topağından oluşur. Böbreğin görevleri şunlardır; – Kanımızın asit-baz dengesini aynı tutmak. – Vücudun su ve elektrolit dengesini düzenlemek. – Vücuttaki zararlı maddeleri idrar ile dışarı çıkmasını sağlamak. Bir insan böbrekleri olmadan sadece 2- 3 hafta hayatta kalabilir. Böbreküstü hipofiz, iç salgı bezlerinin salgıladığı hormonlar ve sinir sisteminden gelen sinirler sayesinde böbreklerin çalışması sağlanmaktadır. Böbrekler, kandaki vücuda zararlı maddeleri vücuttaki fazla olan suyla beraber idrar kanalına ulaştırır. 20-25 cm. uz.... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Böbrek taşı nedir, böbrek taşı nasıl oluşur

Böbrek taşı nedir, böbrek taşı nasıl oluşur
9 Ekim 2013
Sindirim Sistemi Ve Hastalıkları

Böbrek taşı nedir, böbrek taşı nasıl oluşur kısaca Böbreklerimiz bel kemiğimizin yanında kaburgalarımızın hemen altında bulunur. Böbreklerin temel görevleri ise vücudumuzdaki kanın fazla suyunu ve faydasız maddeleri süzmektir. Böbrekler vücudumuzda üç önemli hormon salgılar. Birçok kişinin merak ettiği böbrek Taşı nedir ne işe yarar ? Böbrekler sayesinde kan zararlı maddelerden arındırılır. Vücut için gereksiz fazla sıvı idrar şeklinde vücuttan atılırken beraberinde atılan katı maddeler bazen idrar yollarının içinde çökerek böbrek taşlarını meydana getirir. Böbrek taşlarının çoğunluğu kalsiyum içerikli olmasına rağmen çoğu zaman idrar içindeki kalsiyum ve diğer bazı kimyasalların düzeyleri normal miktarda bulunmaktadır. Ayrıca Kalsiyum, oksalat, ürat, sistin gibi maddeler bakımından zengin idrarda taş oluşması riski fazladır. İdrar yollarında enfeksiyon olanlar kişilerde , normal yapıda böbreğe sahip olmayanlarda ve ailesinde böbrek taşı hastalığı yaşayan kişiler bulunan insanlarda taş oluşumu riski fazladır. 5 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Sindirim sisteminin sağlığını etkileyen faktörler nelerdir

Sindirim sisteminin sağlığını etkileyen faktörler nelerdir
9 Ekim 2013
Sindirim Sistemi Ve Hastalıkları

Sindirim sisteminin sağlığını etkileyen faktörler nelerdir Sindirim sistemini olumsuz etkileyen etmenler başında şunlar gelir; Aşırı sıcak ve aşırı soğuk şeyler yemek veya içmek, Yetersiz,dengesiz ve sağlıksız beslenmek, Yemek esnasında ve sonrasında haddinden fazla miktarda su tüketmek, Sigara ve alkol tüketimi Sindirim sistemini olumlu etkileyen etmenler şunlardır: Çiğ salata veya taze meyve ile yemeğe başlamak Yemekten sonra bir saat hiçbir şey tüketmeden mideyi dinlendirmek Sofradan tam doymadan kalkmak Lokmaları iyice çok sayıda çiğnedikten sonra yutmak Alkol ve sigara asla tüketmemek Yeterli,dengeli ve sağlıklı beslenmek 4 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

ince bağırsağın görevleri

ince bağırsağın görevleri
9 Ekim 2013
Sindirim Sistemi Ve Hastalıkları

İnce bağırsak: Sindirim kanalının mide ile kalın bağırsak arasındaki kısmına ince bağırsak adı verilir. Duodenum, jejunum ve ileum olmak üzere 3 kısma ayrılır. 3-5 santimetre çapında, 7-8 metre uzunluğunda bir boru biçiminde olan ince bağırsak midenin alt deliğinden başlar ve karın boşluğunun içinde uzanır. İnce bağırsak sindirim ve emilmeyi gerçekleştirir. Ayrıca yarı parçalanmış proteinlerin sindirimini yapar. İnce bağırsakta yağların ilk kimyasal sindirimi yapılır. İnce bağırsakta besinlerin emilimi yapılır. Sindirim sistemimizde ince bağırsak besinlerin en çok sindirildiği yerdir. İnce bağırsağa gelen safra ve pankreas öz suyu ile yağların, karbonhidratların ve proteinlerin sindirimi tamamlanır. 1 views .... Devamini Okumak Icin Tiklayin..

Boşaltım Sistemi Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Boşaltım Sistemi Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri
9 Ekim 2013
Sindirim Sistemi Ve Hastalıkları

Boşaltım Sistemi Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri Boşaltım sisteminde; böbrek iltihabı, böbrek taşı, böbrek yetmezliği, idrar torbası ve idrar yolu iltihabı, nefrit, üremi, albümin, sistit, şeker hastalığı ve yüksek tansiyona bağlı olan böbrekrahatsızlıkları görülür. a) Böbrek İltihapları : Böbreğin öz bölgesinde veya havuzcuğunda görülür. İdrar tutamama, bel ağrısı, halsizlik, üşüme, ateşlenme gibi belirtileri vardır. b) Böbrek Taşları : İdrardaki madensel tuzların (kalsiyum tuzları, D vitamini ve azotlu bileşiklerin), idrar kanalcıklarında veya havuzcukta veya idrar borusunda birikmesi ile oluşur. Erkeklerde daha fazla ortaya çıkar. Sancı ve idrarda kan görülmesi gibi belirtileri vardır. (Taş oluşumunun önlenmesi için günde yeterince su içilmeli, süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır.) Böbrek taşlarının tedavi yöntemlerinden biri taş kırmadır. Bunun için yüksek enerjili (ultrasonik) ses dalgaları kullanılır ve ses dalgaları cilde ve böbreklere zarar vermeden taşları kırabilir. Kırılan taşlar idrarla dışarı atılır. Büyük ve kırılamayan taşlar is.... Devamini Okumak Icin Tiklayin..